Rabarbarowy chutney z jabłkami
Rabarbar to pyszne warzywo, które tworzy wprost idealny duet z jabłkiem. Wykorzystujemy go głównie w daniach słodkich, czyli ciastach czy też deserach, ale jest on także przepyszny jako dodatek do mięs. Rabarbarowy chutney z jabłkami z odrobiną korzennych przypraw smakuje doskonale, do jego przygotowania użyłam naszych pysznych i pełnych witamin Jabłek Grójeckich.
Na blogu sa też inne
pyszne przepisy, w których wykorzystałam Jabłka Grójeckie:
Parę słów o Jabłkach Grójeckich
Jabłka Grójeckie to owoce o iście królewskim rodowodzie. Cenny skarb młodziutkiej Bony dla jej męża, króla, Zygmunta Starego. Są owocem królewskiego upojenia naturą i smakiem polskiego piękna. Stały się nieprzemijającym darem dla kolejnych pokoleń. Od pięciu wieków pobudzają instynkty i zanurzają w rozkoszy. Są tajemnicą. Uwodzą zapachem, kształtem, jędrnością i smakiem. Są celebracją piękna, w każdym jego wymiarze.
Marka „Jabłka Grójeckie” odnosi się do 27 odmian i ich sportów wywodzących się z regionu grójeckiego. Swoje wyjątkowe walory zawdzięczają warunkom glebowym oraz klimatycznym ze względu na panujący tu wyjątkowy mikroklimat. Jabłka Grójeckie charakteryzują się średnio o 5% wyższą kwasowością i o 5% wyższym wybarwieniem niż u jabłek tej samej odmiany pochodzących z innych regionów. Wyraźny rumieniec wynika z wyższej zawartości barwników pod skórką (antocyjanów i karotenoidów). Region grójecki nazywany jest „największym sadem Europy”.
Warto też wspomnieć, że pod koniec
2011 r. Jabłka Grójeckie zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione
Oznaczenie Geograficzne (ChoG)
Najbardziej popularne odmiany
Jabłek Grójeckich:
- Gala
- Jonaprince
- Golden Delicious
- Idared
- Jonagold
- Ligol
Rabarbarowy chutney z jabłkami
Czas przygotowania: 40 minut
Składniki:
- 1 czerwona cebula
- 100 g cukru
- 80 ml octu winnego
- 2 cm kawałek imbiru
- 500 g rabarbaru
- 1 duże Jabłko Grójeckie
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki kardamonu
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków
- szczypta soli
Wykonanie:
Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Imbir drobniutko siekamy. Do rondelka wsypujemy cukier, wlewamy ocet i dodajemy cebulę. Wszystko podgrzewamy na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Dusimy przez 10 minut. Po tym czasie dodajemy pokrojony na 2-3 centymetrowe kawałki rabarbar. Rondelek przykrywamy i wszystko dusimy, aż rabarbar będzie miękki.
Jabłko obieramy, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w kostkę. Wraz z przyprawami dodajemy do rabarbaru. Dusimy przez 5 minut.
Komentarze
Prześlij komentarz