Tatar ze śledzia z korniszonami
Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki i Ostatki, czyli dzień, który nazywany też jest Śledzikiem i zwiastuje koniec Karnawału. Dlatego dziś w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie przygotowałam dla Was smakowite danie, które idealnie będzie pasowało zarówno do pierwszego, jaki i drugiego święta.
Szkoci twierdzą, że śledź wędzony w dymie dębowym to silny afrodyzjak. Zainteresowanym podaję przepis: uwędzonemu śledziowi obciąć głowę, rozciąć wzdłuż, ułożyć w płaskim naczyniu, zalać whisky, zapalić, jeść, gdy zgasną płomienie, zagryzając pieczywem własnego wypieku i zapijając piwem.
Wprawdzie mój tatar ze śledzia z korniszonami nie jest wędzony, tylko solony, ale zapewniam Was, że pysznie smakuje i będzie wspaniałą przekąską. Dodałam do niego także ziarenka granatu, jesteście zaskoczeni? Powiem Wam, że ten kwaskowy owoc tworzy bardzo fajny duet z rybą.
Koniecznie przygotujcie tatara według mojego przepisu i dajcie znać, czy ten granat faktycznie tu pasuje 💓.
Tatar ze śledzia z korniszonami |
Śledź - najpopularniejsza ryba w Polsce
Gdyby śledzi nie było tak dużo i nie były takie tanie, byłyby uważane
za rarytas większy niż kawior czy homary – mawiał Bismarck. Projekt Naturalnie Bałtyckie wziął
to sobie do serca: śledź w Polsce jest najpopularniejszą rybą.
W naszych domach króluje nie tylko na wigilijnych stołach lub w dni postne. Zajadamy się śledziami również na co dzień, statystycznie na osobę spożywamy rocznie ponad 2 kg. Są zdrowe i pełne wartości odżywczych, a przy tym w najmniejszym stopniu zagrożone zanieczyszczeniem metalami ciężkimi. Śledzie to ryby pelagiczne, zamieszkują w morzu strefę z dala od dna morskiego oraz brzegów.
Sezon na śledzia
Śledzie łowi się prawie przez cały rok. W maju popularne matiasy, czyli młode ryby przed pierwszym tarłem, od lipca do września – śledzie tłuste i słone z mleczną ikrą, a od października – najchudsze ryby.
Od wstąpienia Polski do UE połowy ryb na Bałtyku są limitowane. W zależności od sezonu limity połowu bywają podnoszone lub zmniejszane, na niektórych łowiskach wprowadza się całkowity zakaz. W 2018 roku flota polska w sumie złowiła rekordowe około 50 tys. ton. W 2020 roku limit przyznany Polsce to niespełna 39 tys. ton.
Śledzie zaliczamy do ryb tłustych, nie są jednak bardzo kaloryczne – w 100 g są tylko 162 kcal. Mogą więc je jeść osoby, które dbają o linię, bo obecne w tych rybach składniki pomagają spalać tłuszcz i ułatwiają przemianę materii. Śledzie zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki temu korzystnie wpływają na pracę serca, pamięć i naszą odporność. Szczególnie bogate są w kwas eikozapentaenowy (EPA), niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Wpływa on na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza lepkość krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów.
Śledzie zawierają również duże ilości witamin A i E, zwanych witaminami młodości. Dostarczają ponadto witaminy D, która jest istotna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, pozwala cieszyć się dobrą pamięcią i pozytywnym nastrojem. Śledzie są również bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych – potasu, żelaza, jodu, cynku, fosforu i miedzi.
Tatar ze śledzia z korniszonami
Czas przygotowania: 30 minut + czas marynowania
Składniki:
- 3 tuszki świeżego śledzia
- 1/2 małej czerwonej cebuli
- 5 korniszonów
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 1 łyżeczka musztardy
- 2 łyżki oleju
- sok z cytryny
- sól
- pieprz
- ziarenka granatu
- świeży koperek
Marynata do śledzi:
- 2/3 szklanki wody
- 1/3 szklanki octu
- 2 łyżeczki soli
- 2 listki laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
Wykonanie:
Przed podaniem wyjmujemy na talerz, posypujemy granatem i koperkiem.
#naturalniebałtyckie
Komentarze
Prześlij komentarz