Buraczane kluski śląskie z grzybowym sosem

rozowe-kluski-z-grzybami
 

Któż nie zna klusek śląskich? Oczywiście znamy je wszyscy i bardzo lubimy, ale ja dziś przychodzę do Was nie z klasykiem, a z ich kolorową wersją, czyli różową. Jestem pewna, że najbardziej spodoba się ona  dziewczynkom, które przecież kochają róż. Taki piękny kolor klusek  uzyskamy dzięki dodaniu do ziemniaków buraków. Oczywiście do śląskich musi być też sos, tym razem więc wystąpią one w duecie z gęstym i aromatycznym sosem grzybowym. Powiem Wam, że to przepyszne danie.


Buraczane kluski śląskie z grzybowym sosem



Jak każdy domorosły kucharz uwielbiam wszelakie kuchenne gadżety, które ułatwiają i usprawniają naszą pracę w kuchni. Takimi produktami są między innymi garnki, czyli najbardziej niezbędne przedmioty w naszej kuchni. I właśnie ostatnio w mojej kuchni pojawiły się nowe garnuszki marki WMF (https://www.garneczki.pl/marka/ WMF), a jednym z nich jest stalowy rondel Function o pojemności 1,4 l.

To klasyczny rondelek z odpornej na zarysowania i uszkodzenia stali nierdzewnej 18/10 Cromargan. Posiada długi uchwyt idealny przy gotowaniu sosów, mleka czy budyniu. A ponieważ cały jest wykonany z metalu, można go też używać w  piekarniku.
Dzięki technologii TransTherm - grube dno, można korzystać z garnka na wszystkich typach kuchenek, także indukcyjnych. Wewnątrz garnka znajduje się także praktyczna skala, dzięki której bez problemu odmierzymy odpowiednią ilość płynu. Garnuszek nadaje się do mycia w zmywarce.
Został wyprodukowany w Niemczech przez markę WMF. Więcej produktów tej marki znajdziecie tutaj 
 garnki WFM.





 

Buraczane kluski śląskie z grzybowym sosem

Czas przygotowania: 40 minut

Składniki

Kluski:

  • 500 g ugotowanych i przetartych przez praskę ziemniaków 
  • 150 g ugotowanych i zblendowanych buraków
  • sól
  • mąka ziemniaczana

Sos grzybowy:

  • 200 ml gęstej śmietany 18%
  • 1 czerwona posiekana cebula
  • 500 g małych mrożonych podgrzybków 
  • sól
  • pieprz
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku
  • natka pietruszki



Wykonanie:

Sos grzybowy

Do garnka wrzucamy grzybki, dodajemy śmietanę i cebulę. Na małym ogniu doprowadzamy do zagotowania i gotujemy przez 20 minut bez przykrycia, raz na jakiś czas mieszając, aby sos się nie przypalił. Pod koniec dodajemy przyprawy, po czym dokładnie mieszamy.

Kluski śląskie 

W dużym garnku gotujemy wodę z 1 łyżeczką soli.
Ziemniaki, buraki i sól mieszamy w płaskiej misce, wyrównujemy powierzchnię i dzielimy na 4 równe części, jedną część wyjmujemy, przekładamy na górę, a pozostałe miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Wszystko wykładamy na blat lub stolnicę i szybko zagniatamy ciasto.
Z ciasta formujemy wałki o średnicy około 3-4 cm. Następnie kroimy je ostrym nożem na 2-centymetrowe kawałki. Z każdego kawałka kolistymi ruchami formujemy okrągłe płaskie kluseczki, a w środku każdej palcem robimy dziurkę.
Kluski wrzucamy na wrzątek i gotujemy około 2 minut od momentu, kiedy kluski wypłyną na powierzchnię wody.

Podajemy polane sosem grzybowym i posypane natką pietruszki.



Koniecznie zajrzyjcie do sklepu Garneczki.pl oraz sprawdźcie w jaki sposób  uprzyjemnić sobie przygotowywanie potraw w zaciszu własnej kuchni. 

 


Komentarze