Pieczony bakłażan
Proszę Państwa oto pieczony bakłażan ! Cudowne jesienne warzywo, które daje nam mnóstwo kulinarnych możliwości. Według mnie właśnie taki upieczony jest idealną bazą do różnych dań. Bakłażan zawiera także w sobie dużo wartości odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu.
Tak więc dziś zapraszam po bardzo prosty przepis, który później pozwoli nam wyczarować z bakłażana same pyszności.
Parę słów o bakłażanie
Bakłażan, oberżyna, czyli psianka podłużna, nazywana też gruszką miłości to fioletowe warzywo, swoim kształtem faktycznie przypominające nieco wydłużoną gruszkę. Bakłażan ma swoich zagorzałym wielbicieli, ale także przeciwników. A to ze względu na jego charakterystyczny smak, który nie każdemu przypada do gustu. Ja bakłażana kocham miłością pierwszą i niewinną za piękny kształt, cudny kolor błyszczącej skórki - o tym ciemnym i mocnym fiolecie mówi się kolor oberżynowy - i wspaniały smak. Natomiast moja rodzinka podchodzi do niego z dużą rezerwą...
Ojczyzną bakłażana są Indie, a w Europie pojawił się z pomocą Maurów, którzy najechali Półwysep Iberyjski. Jest bardzo lubianym i cenionym składnikiem dań kuchni orientalnej i śródziemnomorskiej. Co ciekawe bakłażan uprawiany jest w Polsce od XVI wieku, ale wtedy znany był tylko jako roślina ozdobna, dopiero w XIX wieku trafił na nasze stoły.
Bakłażan to doskonałe źródło błonnika, okazuje się, że zawiera go dwa razy więcej niż jabłko. Jest warzywem bardzo niskokalorycznym, zawiera tylko 20 kilokalorii w 100 gramach. W 90 procentach składa się z wody, a tylko 2 procenty to cukry. Natomiast trzeba pamiętać, że podczas smażenia bakłażan chłonie tłuszcz jak gąbka i wtedy już jest bardziej kaloryczny. Dlatego też warto bakłażana piec lub dusić, a nie smażyć na patelni. Jego piękna fioletowa skórka zwiera mnóstwo antycjanów, które mają działanie antyoksydacyjne, czyli krótką mówiąc hamują proces utleniania substancji drogocennych dla naszego organizmu.
Wartości odżywcze w 100 gramach
- Wartość energetyczna - 25 kcal
- Białko ogółem - 0.98 g
- Tłuszcz - 0.18 g
- Węglowodany - 5.88 g (w tym cukry proste 3.53 g)
- Błonnik - 3.0 g
- Witamina C – 2.2 mg
- Tiamina – 0.039 mg
- Ryboflawina – 0.037 mg
- Niacyna - 0.649 mg
- Witamina B6 - 0.084 mg
- Kwas foliowy - 22 µg
- Witamina A – 23 IU
- Witamina E – 0.30 mg
- Witamina K - 3.5 µg
- Wapń – 9 mg
- Żelazo - 0.23 mg
- Magnez - 14 mg
- Fosfor - 24 mg
- Potas - 229 mg
- Sód – 2 mg
- Cynk - 0.16 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard
Reference
proces utleniania substancji, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka
proces utleniania substancji, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka
Bakłażan daje nam bardzo dużo możliwości kulinarnych. Tak na prawdę to możemy z niego przyrządzić wszystko, oczywiście oprócz deserów. Możemy go upiec i potem wykorzystać do różnego rodzaju past czy smarowideł. Możemy go usmażyć, ugotować czy też udusić. Możemy go też zamknąć w słoiku.
Na blogu znajdziecie garść inspiracji:
Pieczony bakłażan
Czas przygotowania: 40 minut
Składniki:
- 2 duże bakłażany
- sól
- pieprz
- płatki chili
- oliwa z oliwek
Bakłażany kroimy na pół i nacinamy delikatnie w kratkę. Układamy na blasze lub w żaroodpornym naczyniu, malujemy oliwą i posypujemy przyprawami. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 30 minut, aż bakłażan zmięknie i się ładnie przyrumieni.
Tylko raz miałam okazję jeść piecoznego bakłażana, ale był naprawdę smaczny :)
OdpowiedzUsuńSerdecznie zachęcam do ponowienia tego smakowitego doświadczenia :).
Usuń