Krem z dyni i batatów

kremowa-zupa-w-misce

Jesień to klasyczny czas na zupy. Gdy za oknem nastaje chłód i ziąb, w szyby zacina deszcz, poranek wita nas mgłą i niską temperaturą, oznacza to, że nadeszła pora na jesienne i rozgrzewające zupy. A jako, że październik i listopad to czas dyni, to właśnie to warzywo bardzo i często gości na naszych stołach. Piękna i pomarańczowa dynia doskonale komponuje się i kolorystycznie i smakowo z batatami. Do tego kumin, kolendra i odrobina chili - i jest bardzo pysznie !
Zapraszam po pyszny przepis !



Parę słów o batatch

Bataty to podziemne bulwy rośliny znanej również jako wilec ziemniaczany. Należą one do najstarszych warzyw znanych człowiekowi. Uważa się, że bataty pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy przywędrowały dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Wtedy też to słodkie ziemniaki dotarły do Europy. Jadalna część batata, czyli bulwa korzeniowa może ważyć 3, a nawet 5 kg.  Warzywo posiada owalny i wydłużony kształt. Miąższ batatów może przyjmować barwę białą, beżową, czerwoną, różową, fioletową, żółtą i pomarańczową. Bataty to przede wszystkim bardzo dobre źródło energii, gdyż w głównej mierze magazynują węglowodany (skrobia).
Pomarańczowy miąższ batatów – ta odmiana jest najpopularniejsza w Polsce - zawiera bardzo duże ilości karotenoidów, szczególne beta-karotenu, który ludzki organizm potrafi przekształcać w witaminę A. Hamuje on utlenianie cholesterolu, zmniejsza ryzyko chorób serca i chroni grasicę (główny gruczoł układu immunologicznego) przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Aby jednak związek został dobrze przyswojony przez organizm, musi być rozpuszczony w tłuszczu. Ponieważ bataty prawie go nie zawierają, dodatek oliwy lub masła jest w tym wypadku jak bardzo pożądany. 
Bataty w porównaniu do ziemniaków zawierają o około 50 % więcej składników odżywczych, co czyni je bardzo dobrym produktem w diecie, uzupełniając przy okazji  niedobory i dostarczając energię do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są kopalnią skrobi, a obok niej cukrów prostych, których łączna zawartość w bulwie wynosi około 4%. Bardzo ważna jest zawartość białka, gdyż jest ono bardzo cennym składnikiem odżywczym. Słodkie ziemniaki spowalniają także wchłanianie cukrów w organizmie człowieka, pomagają uregulować stężenie glukozy we krwi oraz obniżyć insulino oporność. Bataty zawierają również szczawiany, osoby mające problemy z pęcherzem żółciowym lub nerkami, powinny jeść je w mniejszych ilościach. 
Z batatów może być produkowana mąka, płatki, skrobia oraz alkohol.

Wartości odżywcze w 100 g ugotowanych batatów bez skórki

·         Wartość energetyczna - 76 kcal
·         Białko ogółem - 1.37 g
·         Tłuszcz - 0.14 g
·         Węglowodany - 17.72 g (w tym cukry proste 5.74)
·         Błonnik - 2.5 g
·         Witamina C – 12.8 mg
·         Tiamina – 0.056 mg
·         Ryboflawina – 0.047 mg
·         Niacyna - 0.538 mg
·         Witamina B6  - 0.165 mg
·         Kwas foliowy -  6 µg
·         Witamina A – 15740 IU
·         Witamina E – 0.94 mg
·         Witamina K - 2.1 µg
·         Wapń – 27 mg
·         Żelazo - 0.72 mg
·         Magnez - 18 mg
·         Fosfor - 32 mg
·         Potas - 230 mg
·         Sód – 27 mg
·         Cynk - 0.20 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

-------------------------------------------------------------
Zupa krem z pieczonej dyni i batatów
Czas przygotowania: 60 minut
Składniki:

Wykonanie:
Po upieczeniu wyjmujemy je z piekarnika i odstawiamy, aby przestygły. Zdejmujemy z nich skórkę i wkładamy do garnka, dodajemy bulion i pokrojone ząbki czosnku  i miksujemy. Następnie zupę podgrzewamy na małym ogniu, gdyby była za gęsta dolewamy więcej bulionu. Na koniec zupę przyprawiamy solą i kuminem.

Komentarze

  1. pyszna zupka ja właśnie przytargałam swoje dynie z działki-nie ma ich zbyt wiele ale coś dyniowego na blogu się pojawi:) buziaki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reniu, ja w tym roku dyń nie miałam, bazowałam na kupnych. Czekam na Twoje inspiracje :).
      Buziaki

      Usuń

Prześlij komentarz