Pieczony turbot z jarmużem i pomidorami

okragla-ryba-na-talerzu
 

Tak jak już pisałam Wam w poprzednim poście o projekcie Naturalnie Bałtyckie, naszym celem jest, abyście odkrywali Bałtyk i poznawali występujące w nim gatunki ryb, a także dowiedzieli się, jak korzystać z jego dobrodziejstw w odpowiedzialny i zrównoważony sposób. Przy okazji chcemy się też dzielić z Wami prostymi i pysznymi przepisami na ryby, które występują właśnie w Morzu Bałtyckim. Co tydzień będzie się tutaj pojawiał nowy przepis  w rybą w roli głównej.

Dziś zapraszam Was po pierwszy przepis. Pieczony turbot z jarmużem i pomidorami jest bardzo prosty i szybki do przygotowania. Pysznie smakuje i zobaczcie, jak wspaniale prezentuje się na talerzu.

Smacznego!


Pieczony turbot z jarmużem i pomidorami



Turbot - naturalnie bałtycki

 

Turbot (cophthalmus maximus), zwany też skarpem jest rybą flądrokształtną i występuje głównie w polskiej części Bałtyku. Pływa na boku, blisko dna. Ciało tej ryby jest silnie ścieśnione bocznie, bardzo wysokie, prawie koliste, pokryte twardymi guzkami kostnymi, które występują po stronie ocznej (tzn. lewej). Strona ta jest szara do ciemnobrunatnej, pokryta licznymi czarnymi kropkami. Turboty osiągają różne rozmiary, w Bałtyku dorastają do około 55 cm. Są drapieżnikami, zjadają głównie małe ryby.

Mięso turbota jest białe, soczyste, zwarte i ma delikatny smak. Nie wymaga zbyt wielu przypraw ani aromatów, bo jego smak zdecydowanie broni się sam.  Turbota można dusić i smażyć, ale najlepiej smakuje prosto z grilla lub pieczony. Możemy go podać skropionego sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Pyszny będzie także na przykład z lekkim sosem i warzywami.

 


Pieczony turbot z jarmużem i pomidorami

Czas przygotowania: 40 minut

Składniki:

  • 1 turbot
  • oliwa z oliwek
  • sól morska
  • świeżo zmielony pieprz 
  • świeży tymianek
  • cytryna
  • 1/2 opakowania jarmużu
  • 1 duża cebula cukrowa
  • 2 pomidory malinowe



Wykonanie:

Rozmrożonego i wypatroszonego turbota płuczemy z zewnątrz i w środku pod zimną wodą, osuszamy papierowym ręcznikiem i układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Malujemy go oliwą z oliwek, posypujemy  grubą morską solą, świeżo zmielonym pieprzem i świeżym tymiankiem. Obok układamy grube plastry cytryny skropione oliwą.

Rybę pieczemy przez 20 minut  w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.
W międzyczasie przygotowujemy warzywa.

Cebulę kroimy w piórka i szklimy na patelni na rozgrzanej oliwie. Dodajemy jarmuż i smażymy razem z  cebulą przez 2 minuty, aż liście nieco zmiękną. Na koniec dodajemy pokrojone w ósemki pomidory, solimy i pieprzymy, smażymy kolejne 2 minuty.

Upieczonego turbota układamy na talerzu, obok wykładamy warzywa, wszystko skrapiamy sokiem  z cytryny i posypujemy listkami tymianku.



Post powstał w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie.



Komentarze