Zakwas na chleb - krok po kroku
Zakwas na chleb |
Miałam sporo zapytań, o to jak zrobić własny zakwas na chleb. Jest to bardzo proste, ale cały ten proces wymaga trochę czasu i systematyczności. Do jego produkcji potrzebujemy tylko dwóch składników: mąkę i wodę. Przez pięć dni musimy dokarmiać zakwas, żeby nie był głodny i mógł się wzmacniać. W tym czasie w zakwasie będą się wytwarzać bakterie i dzikie drożdże, dzięki którym chleb będzie wspaniale rósł.
Po tych pięciu dniach nasz zakwas dalej będzie młody i nie będzie tak mocny, jak ten kilkuletni. Natomiast każde kolejne dokarmianie czy robienie zaczynu będzie go wzmacniać.
Na początek Twojej przygody z pieczeniem chleba polecam Ci ten prosty przepis na → chleb pszenno-żytni na zakwasie pieczony w foremce. Nie wymaga on zbyt długiego wyrabiana, ani też formowania.
Po więcej kulinarnych inspiracji i codziennych relacji zapraszam Cię na mój profil na IG, kliknij i zaobserwuj → www.instagram.com/kulinarne_przygody_gatity/
Co warto wiedzieć o zakwasie
- Przy dokarmianiu zakwasu bardzo istotna jest odpowiednia temperatura otoczenia. Najlepsza, to ta w okolicach 25 stopni C.
- Warto też kupić mąkę bezpośrednio z młyna, bo jej jakość też ma znaczenie.
- Koniecznie trzeba pamiętać, aby z gotowego zaczynu na chleb odłożyć 3 łyżki zakwasu, który będzie zaczątkiem kolejnego chleba.
- Mój zakwas przechowuję w zakręconym słoiku w lodówce. Wytrzyma on bez dokarmiania ok. 10 dni.
- Słoika nie myję, tylko aktywny zaczyn, który odejmę z przygotowywanego ciasta na chleb, wkładam z powrotem do brudnego słoika. To też jest doskonały sposób na wzmocnienie zakwasu.
- Nasz młody zakwas może płatać nam figle, wymaga cierpliwości i czasu, pamiętaj o tym. Generalnie chleb na zakwasie nie lubi pośpiechu.
- Zakwas zawsze dokarmiam przed pieczeniem. Wyjmuję go z lodówki, odkręcam słoik i zostawiam na blacie, aby się ogrzał.
- Minimalna ilość mąki do dokarmiania to 50 g. Wody potrzeba też około 50 g., ale trzeba pamiętać, że każda mąka inaczej chłonie wodę, a także w każdym domu jest inna wilgotność powietrza.
- Zapach gotowego zakwasu jest lekko octowy, czasami jest przyjemny, czasami mniej. Wszystko zależy od tego z jakiej mąki jest zrobiony. Dopóki nie pojawi się na nim pleśń, można go używać do pieczenia.
Zakwas na chleb - krok po kroku
Składniki:
- 500 g mąki chlebowej żytniej 720*
- ok. 500 g letniej wody o temperaturze 38 stopni C
Wykonanie
Dzień pierwszy
- Godzina 8.00 Do sporej miski wsyp 100 g mąki, wlej ok. 100 g letniej wody i dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Miskę przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce.
- Godzina 20.00 Z miski zdejmij folię, wymieszaj ciasto drewnianą łyżką. Miskę przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce.
Dzień drugi
- Godzina 8.00 Zakwas powinien już powoli zaczynać pracować, a na jego powierzchni pojawić się malutkie bąbelki. Do ciasta w misce dosyp 100 g mąki, wlej ok. 100 g letniej wody i dokładnie wszystko wymieszaj drewnianą łyżką. Miskę przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce.
- Godzina 20.00 Na zakwasie będą widoczne większe bąbelki i będzie ich znacznie więcej, niż rano. Z miski zdejmij folię, wymieszaj ciasto drewnianą łyżką. Miskę przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce.
Dzień trzeci
- Tego dnia zakwas jest zawsze mniej aktywny. Powtórz czynności z poprzedniego dnia.
Dzień czwarty
- Zakwas jest ponownie aktywny i przyrasta mniej więcej o połowę. Powtórz czynności z poprzedniego dnia.
Dzień piąty
- Powtórz czynności z poprzedniego dnia.
- Wieczorem zakwas jest już gotowy do upieczenia chleba.
Komentarze
Prześlij komentarz