Skała Ifach w Calpe
Skała Ifach w Calpe |
Peñon de Ifach - miejsce warte odwiedzenia
Październik to idealny miesiąc, żeby znowu wybrać się do Hiszpanii. Po raz kolejny lecę w okolice Alicante na Costa Blanca, aby odkryć nowe piękne miejsca i cieszyć się wspaniałymi widokami. Upały już się skończyły, w ciągu dna temperatura oscyluje w granicach 24 - 25 stopni Celsjusza. Większość turystów już wyjechała i nie ma kolejek, ani tłumów. To idealny moment, żeby zacząć zwiedzanie.
Peñon de Ifach to wapienna skała, która jest uważana za jeden z najpiękniejszych cudów natury w Hiszpanii. Znajduje się w nadmorskiej miejscowości Calpe, która usytuowana jest na północ od Alicante i jest od niego oddalona o około 65 km. Najłatwiej jest się tu dostać samochodem, ale możemy też wybrać malowniczą podróż tramem, czyli podmiejskim pociągiem, którego trasa wiedzie w większości wybrzeżem. Szczegóły podam poniżej.
Hiszpania na blogu
Więcej o tym, jakie jeszcze inne miejsca warto odwiedzić w Hiszpanii poczytasz w poprzednich wpisach o moich iberyjskich podróżach :
- Las Hogueras w Alicante
- Tabarca, mała wyspa w pobliżu Alicante
- Spacerem po Alicante
- Pedregalejo, spacer po plaży
- Ronda, hiszpańskie miasto na skałach
- El Caminito del Rey
- Chipiona, malownicze miasteczko w Andaluzji
Widok na Calpe |
Skała Ifach w Calpe
Nazywana jest małym Gibraltarem. To wapienna formacja skalna, która ma 332 m wysokości. Stanowi ona obszar chroniony i zarazem jest najmniejszym parkiem narodowym w Hiszpanii z różnorodną florą i fauną. Swego czas skała była punktem orientacyjnym dla żeglarzy, a potem na jego szczycie wybudowano wieżę strażniczą. Był to doskonały punkt orientacyjny.
Ze skały rozpościerają się wspaniałe widoki, które zapierają dech w piersi. Widać okoliczne miejscowości
Ponieważ peñon de Ifach znajduje się na terenie chronionym parku przyrody, dostęp do niego jest ograniczony do maksymalnie 300 osób dziennie. Pomaga to uniknąć negatywnego wpływu na środowisko parku. Aby wejść na teren parku potrzebna jest rezerwacja. Można jej dokonać na stronie Parque Natural de Peñon de Ifach → https://parquesnaturales.gva.es/es/web/pn-penyal-d-ifac. Rezerwacje można zrobić z 10-dniowym wyprzedzeniem. Wstęp jest bezpłatny, natomiast w razie kontroli podczas przebywania na terenie parku i braku rezerwacji obowiązuje kara w wysokości 600 euro.
Na szczyt skały wiodą dwie trasy: trasa czerwona dla amatorów i trasa południowa, która jest przeznaczana dla profesjonalistów. Trasa czerwona zaczyna się przy punkcie informacyjnym i jest podzielona na dwie części, do tunelu i powyżej niego. Pierwsza część prowadzi krętym kamiennym chodnikiem z malowniczymi punktami widokowymi po drodze. Dojście do tunelu trwa od 1 do 2 godzin, w zależności od tempa i kondycji fizycznej każdej osoby. Sam tunel to wykute w skale przejście. Jest tu ślisko, ponieważ kamienie są wilgotne, i dla ułatwienia przejścia po obu stronach tunelu zostały zamontowane metalowe łańcuchy. Po wyjściu z tunelu kończy się chodnik ułożony z kamieni i zaczyna się górska kamienista ścieżka składająca się z wypolerowanych i śliskich skał, która nie ma żadnych zabezpieczeń, tylko miejscami jest wyposażona w linii do asekuracji. Ścieżka staje się bardziej nieregularna i niebezpieczna, z tego powodu obecne przepisy ograniczają dostęp do dzieci poniżej 18 roku życia. Widoki są przepiękne, ale zbocza są strome, więc dalsza wspinaczka dla osób, które z chodzeniem po górach nie mają doświadczenia, może być niebezpieczna.
Najlepiej wybrać się tu wiosną lub jesienią w dni bez deszczu. Panujące latem upały i mocno operujące słońce nie sprzyjają takim wspinaczkom. A jeśli już ktoś się zdecyduje na tę porę roku, to zdecydowanie warto wyruszyć wczesnym rankiem.
Informacje praktyczne
Na wspinaczkę warto zaopatrzyć się w:
- wygodne sportowe buty,
- wygodne ubranie (najlepiej na cebulkę, ponieważ na samym szczycie może być zimno),
- nakrycie głowy,
- wodę w butelce.
- jedzenie.
Jak dojechać na Ifach
Najprostszy sposób to samochód, przy wejściu na teren parku znajduje się spory parking. Można też wybrać autokar, linię obsługuje firma Alsa. My natomiast dotarłyśmy do Calpe tramem, w który wsiadłyśmy na głównej stacji w Alicante, czyli Luceros. Podróż tramem wiąże się z przesiadkami (o których przy zakupie biletów nikt nas nie poinformował). Pierwsza to Benidrom, druga, to Altea, skąd jedzie autokar do Calpe. Autokar zatrzymuje się przy zamkniętej obecnie stacji tramu, oddalonej o około 2 km od Ifach.
Warto wspomnieć, że przy podróży tranem nie obowiązują żadne rozkłady jazdy, to po prostu Hiszpania 😀. Całe szczęście, że Hiszpanie są bardzo uczynni i zawsze chętni do pomocy. Mimo dosyć długiej, jak na tę odległość podróży, która w jedną stronę trwała 2 i pół godziny, zdecydowanie warto było tu przejechać. Nasz plan, to przy kolejnej wizycie wejść na sam szczyt. Trzymaj kciuki, żeby się udało!
Komentarze
Prześlij komentarz