Mdina na Malcie, miasto ciszy

Mdina, miasto ciszy 
 

Mdina, miasto ciszy 

Tym razem nasze kroki kierujemy w głąb wyspy i jedziemy do dawnej stolicy Malty, czy Mdiny. To przepiękne średniowieczne miasteczko, które słynie z wąskich i krętych uliczek, a także kolorowych drewnianych drzwi i różnorodnych kołatek. Nazywane jest też miastem ciszy, właśnie ze względu na te uliczki.  A skąd ta nazwa? O tym napiszę poniżej, w dalszym ciągu tego wpisu.

Dlatego zdecydowanie warto pospacerować po Mdinie, poczuć jej historię, która sięga wielu wieków wstecz, przenieść się do magicznego świata. Po przekroczeniu Miejskiej Bramy (Mdina Gate), którą wchodzimy do Mdiny, poczujemy, że tutaj czas się zatrzymał.  Tu każdy budynek, każdy kawałek muru mógłby opowiedzieć nam fascynującą historię tego miejsca i jego mieszkańców. Nie bez powodu więc miasteczko to stało się tłem znanego serialu „Gra o tron”. Niepowtarzalny klimat Mdiny doskonale wpasował się, jako scenografia do pierwszego sezonu serialu, kiedy to Mdina była Kings Landing.


Co warto zobaczyć na Malcie?

Więcej inspiracji na moim Instagramie

Po więcej przepisów, kulinarnych ciekawostek i nie tylko zapraszam Cię na mój profil na Instagramie → https://www.instagram.com/kulinarne_przygody_gatity/. Zaobserwuj moje konto i zostań ze mną na dłużej, będzie mi miło.


Mdina glass


Mdina na Malcie, miasto ciszy 

Mdina to prawdziwa perełka i obowiązkowy punkt programu w podróży po wyspie. Mdina jest usytuowana w samym sercu Malty. Jest położona na wzgórzu i w związku z tym rozpościera się stąd przepiękny widok na cztery strony tej największej z wysp w archipelagu Wysp Maltańskich.

Obszar obecnego miasteczka był zamieszkany już w starożytności.  Miasto zostało założone przez Fenicjan w ok. VIII wieku p.n.e. Ponieważ znajdowało się ono w doskonałej lokalizacji – tak jak już wypominałam wcześniej -  na wzgórzu z idealnym widokiem na każdą część wyspy, było to bardzo strategiczne miejsce. Później Malta była pod władzą Cesarstwa Rzymskiego,

Mdina wiąże się także z początkiem chrześcijaństwa na Malcie. Ok. 60 roku n.e. statek, którym płynął św. Paweł rozbił się u wybrzeży Malty, w okolicy niewielkiej wyspy. Została ona nazwana Wyspa Św. Pawła, aby upamiętnić to wydarzenie, a także początki chrześcijaństwa na Malcie.

Do dziś mury oraz głęboka fosa oddziela Mdinę od sąsiedniego Rabatu. Większość obecnych fortyfikacji wzniósł Rycerski Zakon św. Jana. Później jeszcze władzę przejmowali Normanowie. Niestety wiele z budynków, które wtedy powstały, zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, które miało miejsce w 1693 roku. Po tym właśnie  kataklizmie wzniesiono tutaj nową katedrę św. Pawła w przepięknym barokowym stylu.

A wracając do nazwy miasto ciszy i krętych uliczek. Są one tak wąskie, że nie mieszczą się w nich samochody. Czytając przewodniki odniosłam wrażenie, że całe miasteczko jest wyłączone z ruchu kołowego. Niestety uliczki nie wszędzie są tak wąskie i po części miasta jednak jeżdżą pojazdy mechaniczne. Plus jest taki, że pozwolenie na poruszanie się po Mdinie mają tylko mieszkańcy, samochody dostawcze i pojazdy konne. I warto w tym momencie wspomnieć, że Mdinę zamieszkuje tylko 300 osób.

Będąc w Mdinie koniecznie musisz zajrzeć do herbaciarni Fontanella Tea Garden, znajdującej się przy Bastion Street 1. Rozciąga się z niej przepiękny widok na wyspę. Słynie także ze wspaniałych wyrobów czekoladowych, pysznej kawy i herbaty.






Katedra Św. Pawła

Plac Świętego Pawła





Plac Świętego Pawła




Widok na wyspę z Herbaciarni Fonanella


















Mdina Gate



Komentarze